Excellence Universal Nudes univerzális árnyalatok
Célkitűzés
Meghatározni az esztétikai összhangot egy adott bőrtónus és a 11 lehetséges hajszín között, amelyeket egy forgalmazott hajfestékmárka kínál.
Anyag és módszerek
Különböző származású professzionális topmodelleket (nem spanyol európai; európai-amerikai; kelet-ázsiai, spanyol európai-amerikai és afro-amerikai felmenőkkel) ábrázoló fényképeket használtak a bőrtónus (a világostól, a közepesen át, a sötétig) és a hajszín virtuális módosítására egy mesterséges intelligencia (AI) alapú algoritmus segítségével. Így 117 módosított fényképet értékelt ki öt helyi panel, amely egyenként körülbelül 60 nőből állt (egy Kínában, egy Franciaországban és három az Egyesült Államokban). A panelek ugyanazt a kérdőívet kapták, a saját nyelvükön arra vonatkozóan, hogy melyik bőrtónus és hajszín illik jobban (vagy nem illik), illetve a válasz okaira is rákérdeztek fix választási lehetőségekkel.
Eredmények
Az öt panel válaszai származás vagy kulturális szempontok alapján különböztek, bár előfordult egyetértés is a nem-hispán európai és az európai-amerikai csoportok között. A spanyol amerikai panel az Egyesült Államokban általánosan nagyra értékelte a sötétebb hajtónusokat. Két panel (Kínában a kelet-ázsiai és az Egyesült Államokban az afro-amerikai) és a nem spanyol európai panel egy része Franciaországban úgy nyilatkozott, hogy minden hajtónus tetszik nekik, szinte függetlenül a bőrtónustól (világos, közepes és sötét). Ezt a meglepő eredményt nagy valószínűséggel az osztályzatok (%-ban) közötti túl alacsony különbség okozza, ami nehezíti a végleges értékelést. Az értékeléseket természetüknél fogva erősen szubjektívnek (kulturálisan és/vagy divatvezéreltnek), inkább trendeknek kell tekinteni, ami ezen virtuális megközelítés megkerülhetetlen korlátja. Ez utóbbi azonban az etikai szabályok teljes körű betartását kínálja, mivel ilyen vizsgálatot in vivo aligha lehetne végezni: 10 vagy 11 hajfestés ugyanazon az egyénen ugyanis elképzelhetetlen lehetőség.
Következtetés
A jelen tanulmányban kifejtett virtuális megközelítés, amely az arc két fő színének fenotípusát keveri, a genetikai háttér és a megjelenés megváltoztatására irányuló mindenkori vágy találkozásának tűnik. Mindazonáltal ez a módszertan, amely egyéni szinten teljes titoktartást biztosít, nagy segítséget nyújthat az arcbőr bizonyos rendellenességeivel élők számára.
Olvasson többet a tesztelés metódusáról az alábbi linken: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/srt.13146